Bacak Estetiği

Düzgün bacaklar, vücut güzelliğini yansıtan unsurlardan biridir. Düzgün bacaklara sahip olmak için kişinin boyunun uzun mu olması gerekir? Elbette hayır.

Vücut güzelliğini sorgularken uzun ve düzgün bacakların önemini hiçbirimiz göz ardı edemeyiz. Değerlendirme sırasındaki en önemli nokta da, bacak boyunun ölçüsel anlamda uzunluğundan ziyade, gövdeyle orantısal anlamdaki ilişkisidir.

Bazen çok uzun boylu kişilerde bile gövde/bacak oranı nedeniyle bacaklar kısa gözükebilir. Çoğu zaman bacakları olduğundan daha kısa gösteren öğeler kalçaların genişliği, uyluk yanlarındaki yağ birikintileri, bacak iç kısmındaki fazla yağlar ve kalça katlantı çizgisinin aşağıda oluşudur aslında. Cerrahi müdahale ile bacaklar güzelleştirilebilir.

Bacak estetiğinde her iki bacak arasında boy farkı gibi fonksiyonel sorunlara yol açacak bir durum olmadığı sürece kemiklere yönelik bir cerrahi müdahale düşünülemeyeceğini söyleyebiliriz. Dizlerin iç kısmında toplanan fazla yağ dokusu bacağı çarpık gösterebilir ya da diz üzerine yığılan yağ dokusu estetiği bozabilir. Bu bölgelere yapılacak dengeli Liposuction ile bacak boyunun daha uzun gözükmesini sağlamak mümkündür.

Çoğu durumda özellikle bacak iç kısmında kasığa yakın bölgeden fazla yağ alınmaması gerekir. Burası bacağın derisinin en ince olduğu ve derinin toplama yeteneğinin en az olduğu bölgedir. Sarkmaya neden olmayacak kadar az yağ almak önemlidir.

Ayak bileklerinin kalınlığı da, eğer bu kalınlığı oluşturan yağ dokusu ise aynı yöntemle azaltılabilir. İşlemden sonra ilk üç hafta devamlı, sonraki üç hafta da aralıklı korse kullanımı dokunun sıkılaşması açısından önemlidir.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler