Burun Estetiği - Rinoplasti

RİNOPLASTİDE YENİ DÖNEM: İzsiz Kıkırdak Tespiti Dr. Tezel’in geliştirdiği İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi, kemiğe çok az dokunarak ya da hiç dokunmadan burun ucunun şekillendirilmesiyle birçok kusurun giderilebildiği yeni bir yöntem.

Bu yöntemde burun ucu kıkırdakları tamamen burnun içinden, yani dışarıdan hiç kesi yapmadan ve iz bırakmadan şekillendirilip ortadaki ana taşıyıcı kıkırdağa (septum kıkırdağı) tespit ediliyor.

Bu şekilde burun yüksekliği ve açısı milimetrik olarak ayarlanabiliyor. Sonucun doğal olmasını da en çok bu etkiliyor. Bu yöntem, hastaların ve pek çok plastik cerrahın çok sık yakındığı burun düşmesine son veren buluş olarak nitelendiriliyor.

Prof. Dr. Erdem Tezel'in kendi geliştirdiği ve dünyanın en prestijli hakemli dergilerinden Annals of Plastic Surgery'de (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Dergisi) yayınlanan İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi sayesinde ikinci ameliyatlara gerek kalmıyor. Yöntem, düzeltme ameliyatlarında da son derece etkili ve önceden bir veya birkaç kez ameliyat geçirmiş burunlar bu yöntemle düzeltilebiliyor.

Uygun Hastalarda Kemiklere Dokunmadan Rinoplasti(Burun Estetiği)

Bu yöntemle (İzsiz Kıkırdak Tespiti) bazı hastalarda lokal anesteziyle 20 – 25 dakikada yalnızca kıkırdaklara yapılan çok küçük bir müdahale ile son derece iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

Dışarıdan kesi yok

Sıklıkla karşılaşılan burun düşmesi sorununu ortadan kaldıran ve ‘domuz burnu’ denilen görüntüye son veren yöntemde, burun ucunu oluşturan kıkırdaklar, burnun taşıyıcı kolonu diye tanımlanabilen septum kıkırdağına dikişlerle bağlanıyor.

Eskiden bunu yapmak için burun ucunu dışarıdan kesmek gerekirken, İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi ile dışarıdan kesi yapmadan tamamen burun içinden konulan dikişlerle burun ucuna istenilen açı ve yükseklik veriliyor. Bu yöntemde ameliyat geçirdiği anlaşılmayan doğal görünümlü burunlar elde ediliyor, ulaşılan sonucun kalıcı olması ve ömür boyu bozulmaması sağlanıyor.

Yöntemle Kemik Dokusuna Az Müdahale Ediliyor

Yaklaşık 25 yıldır yüzlerce hastaya uygulanan yöntemin geç dönem sonuçlarının son derece memnuniyet verici. Burnun sırtı ile ucu arasındaki dengeyi sağlamak için burun kemikleri oyulmuyor.

Yöntemin 4 önemli somut yararı var:

* Kemik dokusuna az müdahale ediyoruz.

* Daha doğal görüntü elde ediyoruz.

* Burnun düşmesini engelliyoruz.

* İyileşme süresi önemli ölçüde kısalıyor.

İzsiz Kıkırdak Tespiti ile birçok hastada burun kemiğinin kırılmasına gerek kalmıyor. Uygun hastalarda yalnız burun ucuna müdahale edilerek bile ideal görünüm sağlanabiliyor.

Fonksiyon Önemli

Burun ameliyatlarında başarı, burnun en önemli fonksiyonu olan nefes almaktan ayrı düşünülemez. İzsiz Kıkırdak Tespiti yöntemi ”nefes alma” sorunlarına da çözüm getiriyor: Burun kanatlarını oluşturan kıkırdaklar uygun pozisyonda tespit edilip nefes almayı sağlayan açıların korunması sağlanıyor.

"İlk kez ameliyat olacak olan ya da daha önce bir veya bir kaç kez ameliyat geçirmiş hastalar, bu yöntemle hem istedikleri nihai görüntüye ulaşabiliyor hem de rahat nefes alıyorlar, horlamaya bile iyi gelebiliyor."

Burun Estetiğinde Doğal Görünüm Keşfi: Açılı Törpü

Doğal bir sonuç için önemli birkaç detay vardır. Bunlardan bir tanesi burun kökü olarak bilinen iki kaş arasında kalan bölgenin görüntüsüdür. Burunla alnın birleştiği bu bölgenin derinlik ve açısı doğal görünümü yakalamada son derece önemlidir. Alınla birleşmiş gibi görünen, alınla aynı açıda devam eden burnun ameliyatlı olduğu hemen herkes tarafından anlaşılmakta, ayrıca yüz oranlarına uymayan uzun bir görüntüye sebep olmaktadır. Diğer kısımları mükemmel yapılmış olsa bile sırf bu küçük bölge yüzünden burun, estetikli olarak kendini ele vermekte; bu durum özellikle fotoğraflarda belirginleşmektedir. Eskiden kullanılan aletler keskin bir açı vermekte yetersiz kalmaktaydı, fazla oyuk ya da koç burnu gibi fazla dolgun ve açısız inen burunlar ortaya çıkabilmekteydi.

Prof. Dr. Erdem Tezel, ideal alın-burun açısını sağlayacak bir törpü geliştirdi. Açılı Törpü ve Kullanımı, Dünya’nın en prestijli tıp dergilerinden biri olan Journal of Plastic & Reconstructive Aesthetic Surgery dergisinde yayınlanarak kabul gördü. Dr. Tezel tarafından tasarımı yapılan ve Türkiye’de üretilen bu aletle ideal alın-burun açısını yakalamak çok daha kolay. Alınla burun arasında belirgin açılı bir geçiş, doğal görünümü elde etmede çok önemli bir detay; işte doğallığı ve güzelliği oluşturan da bu detaylardır.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler