Endoskopik Yüz Şekillendirme ve Gençleştirme

Endoskopik Yüz Estetiği'ni keşfedildiği Amerika'dan Türkiye'ye getiren ve 25 yıldır geliştirerek uygulayan Prof. Dr. Erdem Tezel'in kalem büyüklüğündeki bir kamera ile gerçekleştirdiği yöntem, yalnızca belirli bir yaşın üzerinde bulunan ve gençleşmeye ihtiyaç duyan hastaların değil; asık suratlı, mahzun, mutsuz yüz ifadesinden şikayet eden, daha güzel gözükmek isteyen gençlerin de ilgisini çekiyor.

Elbette güzellik izafi bir kavram ama kim istemez ki daha genç, canlı bir yüze, daha doğal bir cilde ve etkileyici gözlere sahip olmayı? Üstelik minicik bir kamerayla gençlik günlerinize dönebilecek ya da bir günde daha mutlu ve taze bir yüze sahip olabilecekken...

Çoğu kadın ve erkek yer çekimi nedeniyle yanak sarkması, göz altlarında çukurluk, çöküklük ve torbalanmaların oluşması, burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru uzanan oluğun derinleşmesi gibi sorunlar yaşar. Endoskopik Yüz Estetiği operasyonları yüzün ovalliğini geri kazandırır. Ayrıca yüzü gençleştirmek için en çok tercih edilen yöntemlerinden biri olmanın yanı sıra, genç insanların olumlu ve daha çekici yüz hatlarına sahip olmak için rağbet ettikleri bir yöntemdir. Yirmili yaşlardan yetmişli yaşlara kadar her yaşta uygulanabilen bir operasyondur.

Klasik anlamdaki yüz germe operasyonlarında kırışıklıklar giderilir ancak bu hekime başvuran kişinin operasyondan sonra daha ‘güzel’ görüneceği anlamına gelmemektedir. Çoğu kişi özellikle yüzüne yaptırdığı estetik operasyonlardan sonra mimik ve ifadelerinin kaybolduğundan şikayet eder. Gerçekleştirdiği her operasyonda doğallığı kaybetmeme ilkesini ön planda tutan Dr. Erdem Tezel, tam da bu nedenlerden dolayı yüz operasyonlarında Endoskopik Yüz Estetiği yöntemini tercih etmektedir.

Bugüne kadar yüz germe operasyonu, yaşlanan yüzün sarkan derisinin daha gergin görünmesine dayanan bir işlemdi. Endoskopik Yüz Estetiği ise, sadece gergin bir cilt elde edilmesini değil, aynı zamanda yüze daha dinamik ve doğal bir ifade verilmesini de sağlamaktadır. Yeni yöntemle, yüzün anatomik yapıları olması gereken yerlere doğru çekilmekte ve bu çekilme sırasında da yüzde iz bırakılmamaktadır. Operasyon sırasında yüze dolgun ve biçimli bir ifade kazandırıldığı ve yüzün mimik kaslarının deriyle olan bağlantısı bozulmadığı için, yüzde mimik kaybı olmamaktadır. Operasyon anında yanak, göz altı, kaş bir uyum içerisinde hem yana hem de yukarıya doğru geçiş yapmakta, yüz bir bütün olarak ele alınmaktadır. Çoğu kadın gergin bir topuz yaptığında yüzünün daha güzel göründüğünü düşünür. Endoskopik Yüz Estetiği ile bu görüntü, hatta daha iyisi elde edilebilir. Bu yöntemde, saçların arasından yapılan 1.5 santimetrelik bir kesikle kalemden daha ince kameralarla yüze girilir, ve eriyebilen dikişlerle yüzdeki dokular yukarı ve az miktarda yanlara doğru asılarak sabitlenir. Bu sırada kesinlikle saçlar kesilmez ve iyileşme sonrasında iz saçların arasında gizlenir ve sonuçta görülür iz kalmaz. Bu yönteme bu nedenle İzsiz Yüz Estetiği ismi Dr. Tezel tarafından verilmiştir.

Operasyon bir deri germe operasyonu değildir, ve mimikler kaybolmaz çünkü müdahale sırasında deri, deri altındaki yağ ve kas dokularının anatomik bütünlükleri bozulmaz. Yüz doğallığını yitirmez. Bir başka deyişle yüze üç boyutlu olarak şekil verilir. Bu nedenle Üç Boyutlu Yüz Estetiği olarak da nitelendirilmektedir.

Genç yaşta olmalarına rağmen doğuştan gelen sarkık göz ve kaş yapısı gibi bazı özellikleri nedeniyle yaşlı, mutsuz, olumsuz ya da yorgun ifadeli kişiler, iş ve özel hayatlarındaki pozitif etkileri nedeniyle mutlu ve dinamik yüz ifadelerine sahip olabilmek için Endoskopik Yüz Estetiğine başvuruyorlar. Bu yöntemle sadece Kaş Kaldırma yapılabildiği gibi Midface (Ortayüz) Estetiği de yapılabiliyor. Bu yöntemin kısmen Boyun Estetiğine de yararı var.

Yüz derisinde aşırı gevşeklik ve kırışıklık olması durumunda bu yönteme ek olarak kulak önünden kesi yapılabilir ve deri fazlası çıkarılabilir ancak klasik yüz germeden farklı olarak yüzü asıl şekillendiren ve taşıyan Endoskopik yöntemle konulan dikişlerdir. Yük deriye değil derin dokulara taşıtıldığından daha az iz kalır ve yüze oval şekil verilir, gergin, düz ifadeden kaçınılır.

Endoskopik Yüz Estetiği operasyonu geçiren hastalar kısa sürede şişlik ve morluklardan kurtulmakta ve iki hafta sonra işlerine dönebilmektedirler.

Lütfen daha fazla bilgi ve operasyon öncesi ve sonrası örnek görüntüler için hekiminize danışınız.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler