Kulak Estetiği - Otoplasti

Kulaklar yüzün görünümünü tamamlayarak kişinin genel görüntüsünü etkileyen önemli unsurlardan biridir. Kulaktaki şekil bozuklukları doğumla birlikte başlayabilir; küpe kullanımı nedeni ile kulak deliğinin büyümesi ya da yırtılmasıyla oluşabilir, ya da ilerleyen yaşlarda kulak memesinin aşağı doğru sarkmasıyla oluşabilir.

Özellikle çocuklarda psikolojik rahatsızlıkların oluşmaması için kulak dokusu gelişiminin tamamına yakınının tamamlandığı 5-6 yaşlardan sonra şekil bozukluklarının estetik operasyon ile düzeltilmesi önerilmektedir.

Kulak estetiğini 2 temel başlıkta ele alabiliriz. Bunlardan ilki kepçe kulak (yelken kulak) onarımıdır. Kulak dokusu gelişiminin tamamına yakınını 4-5 yaşlarda tamamlamaktadır. Bu nedenle kulağa yapılacak estetik operasyonlar bu yaşlardan itibaren yapılabilmektedir. Özellikle okula başlamadan önce, okul çağındaki çocukların arkadaşlarının rahatsız edici yorumları ile çocuğun psikolojisi bozulmadan kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi önem taşır.

Bu operasyonun daha ileri yaşlarda yapılmasında bunun dışında herhangi bir sakınca yoktur. İşlem lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Kulak arkasından girilerek yapılan işlem sonucunda iz burada gizli kalmaktadır. Kulağın kafa ile yaptığı açı kıkırdaklara içeriden konulan dikişler ile düzeltilir. Ayrıca kulağın kendi üzerindeki kıvrım da yine kıkırdaklara şekil verilerek oluşturulur.

İyileşme sürecinde 3-4 gün pansumanı takiben kulaklar açık bırakılır. Bir hafta - on gün içerisinde ödem çözülür ve hasta operasyondan itibaren birkaç gün içerisinde normal hayata dönmüş olur.

Yüz oranlarına göre kulakları büyük olan kişilere ise kulak küçültme operasyonu yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılabilen bu operasyon daha çok yetişkinlere uygulanmaktadır. Yaşla birlikte kulak memesinin uzamasıyla kulak büyük gözükebilmektedir; bu durumda ise sadece kulak memesine yapılan müdahale ile buradaki sarkıklık giderilmektedir.

Bunlardan en pratik ve en az iz bırakan Prof. Dr. Erdem Tezel tarafından geliştirilen Çift Heliks İlerletme Flepleri yöntemidir. Bu yöntemde izlerin çok Büyük bölümü kulağın dış çevresindeki katlantının içerisne gizlenmektedir. Bu operasyonda dikişler bir hafta sonra alınmaktadır.

Ayrıca yanlış yerden delinmiş, ya da küpe kullanımı nedeni ile aşırı genişleyen veya yırtılan kulak delikleri de yine küçük bir müdahale ile onarılabilmektedir.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler