Meme Asimetrisi

Tek tek güzel ve dik gözükse de, iki memenin birbiriyle uyumu da estetik bir görüntünün vazgeçilmez koşullarındandır. İki memenin uyumsuzluğu; büyüklük ve biçim açısından birbirinden farklılaşması, beraberinde getireceği asimetriyle birlikte göz zevkini bozmaya, sütyen ve bikini kullanımında sorun yaratmaya başlayabilir.

Hemen her kadının iki memesi arasında az da olsa fark bulunabilir ancak asıl sorun, aralarındaki farkın günlük hayatta kamufle edilemediği durumlarda yaşanmaktadır.

Bu memelere yapılacak operasyon öncesinde iki meme arasındaki hacim farkının saptanması gerekir. Her ikisi de küçük ise meme büyütme ameliyatı sırasında bu fark göz önünde tutularak birine daha küçük veya büyük silikon (meme implantı / meme protezi) konulur. Her ikisi de büyük ise küçültme ameliyatı sırasında bu fark kadar fazla doku çıkarılır.

Bazen işler bu kadar basit olmayabilir ve her iki güzel meme arasında karar vermek zor hale gelir. İkisi de güzel ama asimetrikse bu durumda büyük olanı esas alıp, küçük olanı büyütmek daha yerinde bir tercih olabilir. Çünkü büyütme operasyonu, daha az izle,daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve geri dönüşümü mümkündür. Ayrıca meme fonksiyonuna zarar verme olasılığı da çok azdır.

Büyüyen göğsü eski haline döndürmek mümkündür ama aynı şey küçültülen bir göğüs için kolayca söylenemez. Meme ucunun etrafındaki koyu renkli derinin (areola) çapları arasındaki fark da bu koyu renkli kısmın normal deriyle birleşim yerinde gizlenen bir kesiyle giderilebilir. Gizlenen kesiyle meme başlarının açıları arasındaki fark düzeltilebilir.

Bu operasyonlar için gelişim çağının tamamlanmış olması gerekir çünkü 18 yaşına dek geçici asimetriler yaşanması mümkündür.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler