Vajina Estetiği

Kadın genital bölge estetiği iki başlıkta ele almak gerekir, ilki görünen dış bölgenin estetiği ve vajina daraltma operasyonu.

Tıpta LABİOPLASTİ olarak adlandırılan işlemde kadının genital bölgesinin dışarıdan bakıldığında görünen kısmı olan iç ve dış dudakların estetiği söz konusudur. Bu bölge büyük ve sarkık olduğunda hem estetik olarak kötü bir görüntü oluşturmakta, hem de mantar diğer enfeksiyonlar için ortam yaratmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında gerilerek, araya girerek rahatsızlık ve acı verebilmektedir. Burada yapılacak olan işlem iç ve dış labium arasındaki dengeyi sağlayacak şekilde küçültme, şekillendirme işlemidir. Bu operasyon local anestezi ile yapılabildiği gibi genel anestezi ile de yapılabilmektedir. 30-45 dakika arasında süren bir işlem sonrasında 2 gün içinde banyo yapılabilmektedir. Bu süreçte hasta rahatlıkla idrarını yapabilmektedir. Bu operasyonda kızlık zarının zedelenmesi söz konusu değildir.

Genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır ve 1-2 hafta içinde iyileşme tamamlanır. Bazen de bu dudaklarda aşırı incelik söz konusu olup, bunun için de yağ enjeksiyonu (kendi vücudundan alınan yağ kullanılarak) yapılabilmektedir.

Vajinal daraltma ise vajinanın dış girişinden itibaren içi ile ilgili bir operasyondur. Dokuların yapısal olarak veya doğum gibi çeşitli nedenlerle aşırı esnek ve geniş olması nedeniyle bu bölgeyi daraltmak için yapılır. Burada da yine eriyen dikişler kullanılır.

Bu iki bölgenin estetiği çoğunlukla bir arada yapılmaktadır. Eğer uterusu (rahmi) ilgilendiren; fıtıklaşma, idrar kaçırma gibi şikayetler söz konusuysa operasyon bir Plastik Cerrah ve Jinekoloğun ile birlikte çalışması ile yapılır.

Daha fazla bilgi için lütfen hekiminize danışın.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler