Boyun Estetiği

Boyun güzelliği olmazsa olmazlardan olmakla birlikte yüz yüze iletişimde ilk dikkat çeken kısmın göz ve çevresi, yanaklardır. Sadece boyun gerginliği genç bir ifade için yeterli değildir. Yüz ile bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Genç ve güzel bir yüzün devamı olan boyun, çene sınırı boyunca yüzle belirgin bir açı yapmalıdır. Erkeklerde bu geçiş daha keskindir.

Bu sonucun elde edilmesinde çeşitli yöntemler kullanılır;

İlk olarak Endoskopik Yüz gençleştirmenin boyuna çok olumlu etkisinden bahsetmek gerekir. Bu yöntem çene kontürünün ortaya çıkmasına çok fayda sağlar. Liposuction (Liposakşın) ile bu kontürün oluşmasına katkı sağlanır. Özellikle yağlı boyunlarda gıdının alınması Liposuction ile yapılabildiği gibi çene altı çizgisine gizlenen kısa bir kesi ile direkt yağ çıkarılması ve boyun altı kaslarının birbirine dikilerek gerilmesi sağlanabilir. Böylece yaşla ortaya çıkan çene altında ki boyun bantları giderilebilir.

Boyun sarkıklığı aşırı ise 'Boyun Germe' işlemi kulak çevresinde yapılan kesi ile gerçekleştirilir.

Ayrıca çene protezi veya yağ enjeksiyonu ile çene ucunun büyütülmesi de boyun açısının elde edilmesine katkı sağlar. Bazen sadece çene ucunun büyütülmesi ve liposuction yeterli olabilmektedir. Operasyonların tümü lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

İletişim formu

Captcha Image
Prof. Dr. Erdem TEZEL /

Üyelikler